Obsah článku
Pokud se vám v místnosti objeví plíseň, existují obecně dvě možné příčiny, z nichž obě souvisí s nadměrnou vlhkostí. Na obě se nyní v krátkosti podíváme, popíšeme a v neposlední řadě si i zmíníme, jak problém vyřešit. Zjednodušeně, vznik plísní v objektu může být zapříčiněn buď nadměrnou vlhkostí v místnosti, nebo jejím průnikem z okolí stavby.
Vysoká vlhkost v místnosti
Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, jedná se o tu lepší variantu. Zde je hlavním důvodem, proč se na zdech objevuje plíseň, „pouze“ nadměrná vlhkost v místnosti. V kombinaci spolu s nedostatečným prouděním vzduchu vznikají podmínky, které umožní vznik plísním. Typickým příkladem je nedostatečně větraná místnost a v rohu umístěná rohová skříň. Za ní se pak nachází nehezky vypadající plísňové mapy.
Aby takováto plíseň z vlhkosti nevznikala, je potřeba dodržovat několik základních zásad:
- Pravidelně a dostatečně/intenzivně větrat.
- Na teplý vzduch se váže více vlhkosti. Nepřehánět to tedy s vytápěním, paradoxně si tím někdy můžeme trochu uškodit.
- Umožnit vzduchu proudit. Tj. skříň od zdi trochu odtáhnout.
- Udržovat vlhkost mezi 40 – 60 %. Úplně ideální je však vlhkosti pod 50 %.
Důležité je si uvědomit, že výsledek nepřijde během týdne. Odvlhčit místnost výše popsanými činnostmi trvá měsíce až rok či dva. Ve zdech se drží mnoho litrů vlhkosti a „vypařit“ tuto vlhkost nějaký čas trvá.
Průnik vlhkosti z okolí
Horší varianta z výše uváděných je ta, že důvodem zvýšené vlhkosti v místnosti je její průnik skrze zdivo z venkovního prostoru. Respektive narušení zdiva okolní vzlínající vlhkostí a její následný prostup do jeho struktur. Jestliže se v samotném zdivu drží vlhkost, pak se jen otázkou času, kdy se problém projeví na vnitřní či venkovní omítce. Právě buď v podobně plísní nebo dokonce opadávající omítky. V tomto případě větrání nepomůže. Obor sanace zdiva však umí nabídnout řešení.
Sanace zdiva
Cílem sanačních prací je sanace zdiva. To spočívá v tom, že do poškozeného zdiva dodá dodatečná hydroizolace, která vytvoří zábranu proti prostupující vlhkosti. Právě nedostatečná či nesprávně aplikovaná hydroizolace je příčinou vzniklé situace. Injektážní hmotou se vyplní poškozené struktury zdiva, které následně získá vodoodpudivé vlastnosti.