Obsah článku
Podzim bohužel přináší i různá onemocnění, jako jsou chřipky, angíny a nachlazení, před kterými se v tuto roční dobu nijak neuchráníme. V dnešní době samozřejmě není žádný problém zajít si do lékárny a koupit si nějaký přípravek, který nám od našich potíží uleví. Co se ale vrátit k osvědčeným ,,babským“ radám, vyhnout se lékárně, hledat pomoc u bylinek a svěřit se do léčivé síly přírody, o které věděly už naše prababičky?
Zázvor jako lék či koření
Jedním takovým přírodním pokladem na nachlazení a virózy je Zingiber officinale, nebo jednoduše zázvor pravý. Zázvor jako koření se získává z oddenků rostliny zázvoru pravého a spolehlivě ho poznáte podle jeho pokrouceného tvaru a zlatavé barvy. Svou pálivou chutí někomu může připomínat například křen či chilli papričky.
U nás se zázvoru nedostává takové úcty, jako je tomu například v Číně nebo Indii, odkud také pochází a kde ho používají jako klasické koření do pokrmů.
Zázvor místo aspirinu
Jeho síla je ale opravdu zázračná a použít ji můžete v boji proti nachlazením, chřipce, různým infekcím horních dýchacích cest, při průjmech, bolestech hlavy, nevolnostech, a dokonce se uvádí, že by mohl pomoci i s potlačením rakoviny. Užití je přitom velice jednoduché.
Nejsnazším způsobem, jak si zázvorem nadopovat tělo, je připravit si z jeho oddenku čaj, který pak ještě teplý vypijete. Čaj připravíte úplně klasickým způsobem, na jemno nastrouháte zhruba jednu čajovou lžičku zázvoru, kterou pak zalijete horkou vodou a pár minut necháte vyluhovat. Poté čaj scedíte a dosladíte medem, který ale nepřidávejte do horkého čaje, aby se nezničily všechny vitamíny. Vyhněte se také přidávání citrónu, který sice zjemní štiplavou chuť čaje, ale může oslabit léčivé účinky zázvoru.
Zázvorová limonáda příjemně osvěží
Pokud zrovna neholdujete čajovým dýchánkům, můžete si zázvor vychutnat i v podobě piva či limonád (dnes už běžně k dostání), nakládaný zázvor jako přílohu k sushi či kandovaný zázvor jen tak na chuť. Nastrouhaný ho pak můžete použít i k dochucování pokrmů jako náhražku pepře, na který mohou být někteří jedinci alergičtí. „Živý“ zázvor je k dostání v klasických prodejnách potravin, ale pokud chcete zázvor opravdu čerstvý, zajděte do čínských prodejen.
Ač se tomu těžko věří, úlevu při nemoci pocítíte již po prvním šálku čaje, který vás svou chutí a sílou zaručeně zaujme a zahřeje po celém těle.