Když vytápění a větrání nepomáhá

Zima, tuhý mráz, tání, voda, vlhkost. To je jen krátký výčet povětrnostních podmínek, kterým musí naše zdivo spolehlivě odolat. Bohužel ne vždy se tak daří. V následujících větách se zaměříme na boj proti vlhkosti a zmíníme si, jak je, v případě potřeby situaci řešit, ideální postupovat.

Tmavý flek na zdi, že kterého najednou vystupuje plíseň. Pravděpodobně toto je první a jasný příznak toho, že se zdivem není něco v pořádku. Většina z nás se domnívá, že vyvětráním a vytopením místnosti na vyšší teplotu tento problém odstraníme. Někdy je toto opravdu léčebná kúra, která může pomoci, ale bohužel ve většině případů se tak buď jen „zamaskuje“ vážnější problém nebo řešení vůbec nezafunguje.

Chybějící hydroizolační vrstva

Většinovým důvodem, proč se na stěnách začnou tvořit plísně a solné výkvěty, je absence (či obecně nedostatečná) hydroizolace. Z okolí se do zdiva začne dostávat vlhkost, kterou zdivo není schopno zadržet, a to působí negativně na jeho vnitřní struktury. Zdivo se začne poškozovat, což se následně vizuálně projeví právě na vnitřních stěnách objektu.

V tu chvíli větrání ani topení nezafunguje. A pokud ano, tak jen krátkodobě „na oko“, protože hlavní příčina stále zůstává a je ji třeba řešit. Řešení takové situace spočívá v renovaci struktur zdiva ve smyslu dodání chybějící hydroizolační vrstvy. Tu je možno dodat vícero způsoby, kdy záleží na konkrétní situaci a podmínkách, kdy odborník vyhodnotí, která z možných variant je v danou chvíli ideální. Realizace takovýchto prací je také označuje jako sanace vlhkého zdiva nebo zkráceně sanační práce.

Tip na článek  Potřebujete přestěhovat? Obraťte se na odborníky!

Pokoušet se o sanaci zdiva svépomocí?

Raději ne. Sanace zdiva není zdaleka tak jednoduchá disciplína jako například jeho následné omítnutí. Při sanačních pracích probíhají zásadní zásahy do struktur zdiva, což může mít v některých případech vliv i na statiku samotného objektu! Injektáž zdivanarážení plechů či svislá hydroizolace jakožto možné varianty dodání hydroizolační vrstvy nejsou prakticky jednoduchou záležitostí, se kterou by si poradil běžný kutil. Sanační práce vyžadují nejen praktickou zručnost a zkušenost, ale i dobré teoretické znalosti. Proto by realizátorem měla být vždy odborná a profesionální firma, která dokáže garantovat spolehlivost a funkčnost provedeného řešení.